Benlysta (belimumab)
Бенліста – імунодепресивний препарат. Прийом препарату призводить до зниження активності захворювання у дорослих пацієнтів, які отримують стандартну терапію, з активною системною червоною вовчанкою (СЧВ) та наявністю аутоантитіл.
Діюча речовина – белімумаб.
Механізм дії
Белімумаб є повністю людським моноклональним антитілом класу IgGλ, яке специфічно зв’язується з розчинним BLyS людини і придушує його біологічну активність. Препарат пригнічує життєздатність В-лімфоцитів, у тому числі аутореактивних клонів, і знижує диференціювання В-лімфоцитів у плазматичні клітини, що виробляють імуноглобулін.
Протокол застосування Бенлісти
Рекомендована доза становить 10 мг/кг у дні лікування 0, 14 та 28, і в подальшому 1 раз кожні 4 тижні. Інфузія белімумабу повинна здійснюватися протягом 1 години. Введення препарату здійснюється краплинним шляхом. Перед введенням препарат слід відновити (розмішати) і розвести.
Ефективність використання
Зниження підвищених сироваткових рівнів IgG та антитіл до дволанцюгової ДНК (анти-dsDNA) спостерігається з 8-го тижня і до 52-го тижня лікування. У пацієнтів з низьким вихідним рівнем комплементу терапія препаратом Бенліста супроводжується підвищенням його рівня, починаючи з 4-го тижня, і протягом усього подальшого часу.
Мішенню белімумабу є BLyS - цитокін, критично важливий для виживання В-лімфоцитів, їх диференціювання та проліферації. Белімумаб значно знижує кількість циркулюючих В-лімфоцитів, нативних та активних форм, плазматичних клітин та субпопуляції вовчанкових В-лімфоцитів на 52-му тижні лікування. Зниження кількості ненавчених форм, плазматичних та короткоживучих плазматичних клітин спостерігається, починаючи з 8-го тижня.
Протипоказання белімумаба
Прийом препарату Бенліста не рекомендується за наявності гіперчутливості до белімумабу або одного з компонентів препарату, дітям віком до 18 років, вагітним жінкам та жінкам у період лактації. Також не слід приймати препарат за наявності активних форм інфекційних, імунодефіцитних та пухлинних захворювань. Рекомендується приймати препарат з обережністю за наявності важкого активного вовчанкового ураження ЦНС, нирок; ВІЛ-інфекції, гіпогамаглобулінемії, дефіциту IgA, після пересадки великого органу, гемопоетичних стовбурових клітин, кісткового мозку або нирок.
Побічні ефекти
До найчастіших побічних ефектів препарату Бенліста належать алергічні реакції, висип, лихоманка, інфузійні реакції та кропив’янка. Не так часто – анафілактична реакція та ангіоневротичний набряк.
Взаємодія з іншими препаратами
Препарат Бенліста несумісний з декстрозою.
Умови зберігання
Препарат слід зберігати в захищеному від світла і недоступному для дітей місці при температурі від 2 до 8 °С. Потрібно зберігати препарат в оригінальній упаковці до моменту використання. Транспортувати при температурі від 2 до 8 °С, захищаючи від світла. Препарат не можна заморожувати.